Mi is az a kádár kocka?
Az úgynevezett kádárkocka típusú épületek, 9×9 m és 10×10 m-es alapterülettel rendelkező, eredetileg egyszintes, sátortetös családi házak, melyek az 1960-as évek elejétől, egészen az 1970-es évek végéig épültek Magyarországon. A vidéki parasztházak utca képét rohamos tempóban felváltotta, az egy sémára épülő, négyzet alakú épületek sokasága. Az olcsóbb alapanyag, az egyszerű tervezhetőség miatt, kis költségből, gyorsan, sok esetben kalákában épülő házak, leginkább az árvizek által sújtott területeken, kezdtek terjedni, majd megjelentek a nagyobb településeinken is. Építésükkor nem volt fontos elvárás a megfelelő szigetelés, az alacsony energia árak miatt, mára azonban a korszerűsítésből kimaradó épületek fűtési költsége elérheti éves szinten a 600-800.000.-Ft-ot és akár háromszor több lehet az energiafelhasználása, mint egy hagyományos panel lakásé.
Ezek az épületek, hagyományos módon, üreges, borított födémmel rendelkeznek, belül légréssel, mely nem megfelelő szigetelés esetén nyáron hamar felmelegszik, télen hamar lehűl.
És a födém?
Rétegrendje a következő lehet:
- Felső tapasztás: anyaga lehet agyag, salak, perlit. Ritka esetben a felső réteg nem került felhordásra, így a következő réteg látható felül, vagy az évek folyamán le lett betonozva a padlás.
- Deszkázat: általában colos deszka 2 cm vastag és a födém gerendák tetejére, merőlegesen szögelve.
- Légrés: 15-20 cm vastagságban.
- Stukatúr: a gerendázatra alulról felszegelt deszka, hozzáerősítve dróttal kötegelt nád, levakolva
Hőátbocsátási tényezője ≈ 1,02 W/m²K, messze elmarad a mai követelményektől.
Hogyan szigeteljem le a födémet?
Fontos, hogy az ilyen típusú födémeket megfelelő technológiával és anyagválasztással szigeteljük, az energiaveszteség minimalizálására.
Anyagválasztás
Az anyagválasztás szempontjából, mindenképp olyan anyagot kell választani, ami páraáteresztő, ami azért fontos szempont, hogy a szigetelés elkészítése után elkerüljük a penészesedést, amit csak „lélegző”, ásványgyapottal, üveggyapottal lehet elérni.
Mivel régebbi épületekről van szó, érdemes a szerkezet terhelhetőségét is szem előtt tartani, így a lehető legkönnyebb szigetelőanyaggal feltölteni.
Olyan anyagot válasszunk, ami hidrofób, tehát víztaszító. Zárt rendszerben nem érdemes olyan szigetelőanyagot felhasználnunk, ami felszívja és magában tartja a nedvességet, ezzel szintén elősegítve a penész megtelepedését.
Technológia
A legfontosabb, viszont az, hogy az ilyen típusú födémeket, a meglévő légrés feltöltésével lehet a leghatékonyabban szigetelni, fújható technológiával. Ha nem így teszünk és oldalirányból a födémközbe jut a levegő, akár a legapróbb résen is, akkor szabadon cirkulálhat és így a födémre juttatott szigetelés hatásfokát nagymértékben csökkenti.
Technikailag nem jár nagyobb bontással a kivitelezés, a felső réteg vastagságától függően vagy lyukat fúrunk a tapasztott rétegbe, vagy szakaszosan felszedjük, hogy az alatta lévő deszkához hozzáférjünk. Következő lépésként, lyukfúrás esetén, a deszkázatba is lyukat fúrunk, szakaszos felszedés esetén, egy deszkát szedünk fel. Így hozzáférhető a légrés, amit fel lehet tölteni. Átlag 6-8 óra alatt megoldható feltárással és visszajavítással egy 10×10-es kádárkocka szigetelése, fújható üveggyapottal.
Tényleg érdemes szigetelni?
A válasz röviden: IGEN!
Hosszabban: a jelenlegi szabályozás szerint 1729 m3 éves felhasználása után, emelt, azaz 747.-Ft/m3 áron kell kifizetnünk a földgáznak köbméterét. Egy szigeteletlen kádárkocka esetén, akár éves szinten 2600 m3 gázfogyasztásra is lehet számítani. Havi bontásban ez 216 m3 gázt jelent, amiből lakossági áron 14.688.-Ft értékben, lakossági ár felett pedig, 53.784.-Ft-ért kapjuk meg a számlát, összesen 68.472.-Ft-ért.
Knauf Supafil Timber Frame 0,034W/mK, fújható üveggyapottal történő szigetelés esetén, a födém hőátbocsátási tényezője, 15 cm vastagságban≈ 0,018 W/m²K-re csökken, megközelítve a hatályos 0,017 W/m²K értéket, ami az új építésű ingatlanok esetén előírt elvárás. Ez a födémen keresztül távozó energia 80%-át jelenti.
20 cm-es födém feltöltése esetén a hőátbocsátási érték 0,0146 W/m²K-re módosul, ami meghaladja a passzív házaknál előírt értéket.
Rendben, de mit jelent ez nekem, mennyit spórolhatok meg?
Azt előre leszögezem, hogy csak a fújható szigeteléssel 80%-ot nem lehet megtakarítani a fűtés költségen. Viszont 30% javulás esetén, 747.-Ft/m3 gáz ár mellett, éves szinten 780 m3 gázt és ezzel együtt ≈ 580.000.-Ft-tal több maradhat az ember zsebében.
Mennyire fog fájni a pénztárcámnak?
A teljes körű szigetelés elkészítése, feltárással, visszajavítással és a fújható üveggyapot bejuttatásával, egy 10×10-es kádárkocka esetén 700.000-760.000.-Ft-ba kerül, mindez rejtett költségek nélkül. Így a befektetett összeg nagyon hamar meg is térülhet, akár 1-2 éven belül.
Mivel jár?
Felfordulással semmikép, egy nap alatt meg van a kivitelezés. a lakásban nincs sem kosz, sem por.
Egy áramforrásra van szükségünk, ami 16A-es megszakítóval bír. Csak a befúvó csövet húzzuk fel a padlásra, feltárás után már fújunk is.
Akkor összefoglalva.
A kádárkockák nagy része borított födémmel rendelkezik, ahol a könnyű, nagyon jó hőszigetelő értékkel bíró és páraáteresztő, fújható üveggyapotot alkalmazva elkerülhetjük a hőhidak kialakulását, a résmentes szigetelőréteg elkészítése után a penész megtelepedése is kizárt.
A kivitelezéssel elért megtakarítás, akár 1-2 éven belül meg is térülhet és nem jár semmilyen felfordulással a kivitelezése.
Na ezt én is szeretném, mi a következő lépés?
Vegye fel velünk a kapcsolatot!